Reserve Rookie All Around

  • Boy: Layne York
  • Girl: Zoey Korenek

Reserve All Around Cowboy and Cowgirl

  • Boy: Hagen Herring
  • Girl: Lyndie Dunn

MOST IMPROVED AWARD

  • Boy: Charlie Fisher
  • Girl: Claye Ann Sullivan

STEVE VANDIVER AWARD

  • Boy: Peyton Ferguson
  • Girl: Kelsie Winfrey

SPORTSMANSHIP AWARD

  • Boy: Peyton Ferguson
  • Girl: Maddie Sheffield

WHATAKID OF THE YEAR

  • Carly Staggs

MCCOYS RANCH FAMILY OF THE YEAR

  • Lawson Family

MOST VALUABLE PARENT OF THE YEAR

  • Terry Winfrey

2017-2018 STUDENT OFFICERS

  • President: Zandie Hodges
  • Vice President: Ashley Castleberry
  • Secretary: Whitnee Stroade

2017-2018 ARIAT REPORTER

  • Aly Ghormley

2017-2018 ADULT OFFICERS

  • President: Eddie Dyson
  • Vice President: Jim Hodges
  • Secretary: Kim Ackel

STATE DIRECTORS

  • Eddie Dyson
  • Don Edwards
  • Mike Ghormley

2017-2018 STUDENT DIRECTORS

  • BARREL RACING: Ashlyn Wright
  • BREAKAWAY: Jessica Garrett
  • BULL RIDING: Parker McCown
  • CALF ROPING: Riley Webb
  • GOAT TYING: Lacy Bruening
  • POLE BENDING: Carly Staggs
  • BAREBACK: Payton Brown
  • SADDLE BRONC: Paige Deblasio
  • STEER WRESTLING: Joe York
  • TEAM ROPING: John Lindsey
  • REINING COW HORSE: Zoey Korenek
  • BOYS CUTTING: Peyton Baize
  • GIRLS CUTTING: Aly Ghormley

 

REGION SCHOLARSHIP RECIPIENTS

  • Spin Edwards
  • Peyton Ferguson
  • Victoria Gabany
  • Emalee Hoffmann
  • Lauren Holtkamp
  • Justin Johnson
  • Brittany Minter
  • Stevey Ray Payne
  • Ananias Reece
  • Sam Runge
  • Sonora Schueneman
  • Kelsie Winfrey

 

SCOTT WINFREY SCHOLARSHIP RECIPIENTS

  • Spin Edwards
  • Peyton Ferguson
  • Emalee Hoffmann
  • Sonora Schueneman
  • Kelsie Winfrey

SETH BROESCHE SCHOLARSHIP RECIPIENTS

  • Blake Johnson
  • Brittany Minter
  • Kelsie Winfrey
  • Peyton Ferguson
  • Sonora Schueneman
  • Spin Edwards

ALICIA ROLLAND SCHOLARSHIP RECIPIENTS

  • ***

 

HIGH SPONSOR AWARDS

  1. Zandie Hodges
  2. Tyler Bell
  3. Victoria Gabany

 

Sponsors Home Directors Forms Officers About Exec. Board Contact Schedules

Sam Lee Rookie All Around of the Year

  • Boy: Cash Enderli
  • Girl: Lacy Bruening

All Around Cowboy and Cowgirl

  • Boy: Spin Edwards
  • Girl: Aly Ghormley

Congratulations to all of our contestants on their great efforts this season!

Bareback

  1. Dylan Chandler
  2. Braden Jackson
  3. Jared Strawser

Barrel Racing

  1. Kelsie Winfrey
  2. Ashlyn Wright
  3. Zoey Korenek
  4. Ashley Castleberry
  5. Carly Staggs
  6. Aly Ghormley
  7. Sonora Schueneman
  8. Katelyn Klawinsky
  9. Whittnee Stroade
  10. Maison Davis

Breakaway

  1. Taylor Lawson
  2. Molly Atkinson
  3. Jessica Garrett
  4. Sonora Schueneman
  5. Kelsie Winfrey
  6. Stevey Ray Payne
  7. Darcy Taylor
  8. Lacy Bruening
  9. Zandie Hodges
  10. Aly Ghormley

Bullriding

  1. Parker McCown
  2. Calvary Norris
  3. Falcon McConnell
  4. Jaron Sheehan

Calf Roping

  1. Cash Enderli
  2. Spin Edwards
  3. Austin Worthy
  4. Hagen Herring
  5. Kolton Adams
  6. Zealdrick Plattenburg
  7. Rusty Mack
  8. Riley Webb
  9. Rowdy Williams
  10. Tanner Woodard

Boys Cutting

  1. Peyton Baize

Girls Cutting

  1. Lyndie Dunn
  2. Emalee Hoffmann
  3. Molly Atkinson
  4. Aly Ghormley
  5. Zoey Korenek

Goat Tying

  1. Lacy Bruening
  2. Kenzi Burleson
  3. Sonora Schueneman
  4. Darcy Taylor
  5. Aly Ghormley
  6. Maison Davis
  7. Lyndie Dunn
  8. Jessica Garrett
  9. Carly Staggs
  10. Callie Jacks

Pole Bending

  1. Carly Staggs
  2. Pamela Henderson
  3. Zandie Hodges
  4. Aly Ghormley
  5. Taylor Lawson
  6. Lyndie Dunn
  7. Kenzi Burleson
  8. Ashlyn Wright
  9. Zoey Korenek
  10. Maggie Denena

Reining Cow Horse

  1. Zoey Korenek
  2. Madeline England

Saddle Bronc

  1. Jace Deveney

Steer Wrestling

  1. Spin Edwards
  2. Ethan Campbell
  3. Layne York
  4. Joe York
  5. John Lindsey

Team Roping Header

  1. Blake Georg
  2. Cody Wideman
  3. Lacy Bruening
  4. Brad Roundtree
  5. John Lindsey
  6. Corbin Turner
  7. Cade Sutherland
  8. Spin Edwards
  9. Sam Runge
  10. Taylor Lawson

Team Roping Heeler

  1. Will Farris
  2. Hagen Herring
  3. Sammy Carranzo
  4. Dylan Hoffman
  5. Will Lindsey
  6. Dalton Turner
  7. Peyton Ferguson
  8. Blake Johnson
  9. Kolt Tucker
  10. Cash Enderli
2017 Winners

Yates Manahan Sportsmanship Award

  • Boy: Spin Edwards
  • Girl: Emalee Hoffmann
Webmail Log-in Rodeo Results 2016 Winners Payments 2017 Winners Pictures

 

Made with Adobe Muse

Problems or concerns? Contact: webmaster@thsra.com

Texas High School Rodeo Region IX

jacobdyson.com