THSRA REGION IX
2016 Winners

Congratulations to all of our contestants on their great efforts this season!

Yates Manahan Sportsmanship Award

  • Boy: Colby Winfrey
  • Girl: Peyton Oliver

Rookie All Around of the Year

  • Boy: Riley Webb
  • Girl: Aly Ghormley

All Around Cowboy and Cowgirl

  • Boy: Spur Luke
  • Girl: Tacy Webb

Year-End Awards

Bareback

  1. Dylan Chandler
  2. Braden Jackson
  3. Jared Strawser

Barrel Racing

  1. Kelsie Winfrey
  2. Aly Ghormley
  3. Kenna Kaminski
  4. Landri Brown
  5. Carly Staggs
  6. Shelby Poorman
  7. Ashley Castleberry
  8. Stevey Ray Payne
  9. Tacy Webb
  10. Sonora Schueneman

Breakaway

  1. Jessica Garrett
  2. Tacy Webb
  3. Kelsie Winfrey
  4. Hailey Bruening
  5. Maison Davis
  6. Carly Staggs
  7. Katie Allen
  8. Taylor Lawson
  9. Zandie Hodges
  10. Kaycee Cones

Bullriding

  1. Parker McCown
  2. Boudreaux Campbell
  3. Dillon Tribble
  4. Falcon McConnell

Calf Roping

  1. Riely Webb
  2. Wyatt Imus
  3. Spin Edwards
  4. Brody Kilgore
  5. Gatlin Peck
  6. John Michael Elliott
  7. Justin Allen
  8. Marlen Spivey
  9. Wes Silar
  10. Jaquavian Curtis

Boys Cutting

  1. Colton Currie
  2. Spur Luke
  3. Grant Valdez
  4. Peyton Baize

Girls Cutting

  1. Morgan Starns
  2. Peyton Oliver
  3. Tacy Webb
  4. Kaylee Campbell
  5. Lyndie Dunn

Goat Tying

  1. Hailey Bruening
  2. Aly Ghormley
  3. Sonora Schueneman
  4. Jessica Garrett
  5. Tacy Webb
  6. Darcy Taylor
  7. Lyndie Dunn
  8. Callie Jacks
  9. Carly Staggs
  10. Maison Davis

Pole Bending

  1. Aly Ghormley
  2. Carly Staggs
  3. Pamela Henderson
  4. Brittany Minter
  5. Lyndie Dunn
  6. Grace Jackson
  7. Kenna Kaminski
  8. Tacy Webb
  9. Darcy Taylor
  10. Stevey Ray Payne

Reining Cow Horse

  1. Whitney Anderson
  2. Molly Jacobs
  3. Gracie Jacobs
  4. Luke Yargo

Saddle Bronc

  1. Colby Winfrey
  2. Kyler Cole

Steer Wrestling

  1. Luke Yargo
  2. Malen Spivey
  3. John Lindsey
  4. Desmond Johnson
  5. Spin Edwards

Team Roping (Header - Heeler)

  1. Land Ardoin - Hayden Rasco
  2. Gatlin Peck - Brady Hooks
  3. Blake Georg - Hagen Herring
  4. Spin Edwards - John Michael Elliott
  5. Sam Runge - Kolt Tucker
  6. Riley Webb - Wes Silar
  7. Hailey Bruening - Sammy Carranza
  8. Wyatt Imus - Taylor Hurst
  9. Eddie Willrich - Jaquavian Curtis
  10. John Glesmann - Charlie Fisher
  11. Landon Little - Brody Kilgore
Sponsors Home Directors Forms Officers About Exec. Board Contact Queens Schedules
Webmail Log-in Rodeo Results 2016 Winners Payments Pictures 2017 Winners
Made with Adobe Muse

Problems or concerns? Contact: webmaster@thsra.com

Texas High School Rodeo Region IX

jacobdyson.com